X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

دانلود انواع فایل

مقاله تحقیق پروژه دانش آموزی و دانشجویی

پنج‌شنبه 18 آذر 1395 ساعت 15:27

بناها و یادمان های تاریخی

بناها و یادمان های تاریخی

کاخ ها و عمارت ها

سر در عالی قاپو

یکی از بناهای مهم دوره صفویه در قزوین «حیاط نادری» با عمارت ها و باغ های بسیار زیبا بوده است. این مجموعه هفت در داشته است که یکی از آن ها را عالی قاپو می نامیدند. از درهای آن جز در عالی قاپو، اثری باقی نمانده است.

این بنا درگاه بلندی دارد که به خیابان شهدای قزوین مشرف است. این در به هشتی بزرگی متصل است و در داخل، در دو طرف آن دو اتاق وجود دارد که جایگاه دربانان بوده است. راهرو طبقه دوم بنا نیز از همین اتاق ها می گذشته است. در سمت غرب این در، سه اتاق طولانی پهلوی هم در اتاق ها در دوره قاجاریه به قرائت خانه و دیگری به چای خانه و دیگری به چای خانه تبدیل شد. اکنون تمام اتاق ها متعلق به چای خانه است. در طرف شرقی بنا، بعدها، مدرسه ای ساخته شد. این قسمت نیز در گذشته مانند طرف غربی، جایگاه قراولان و نگهبانان بوده است. جلو در عالی قاپو جلوخانی است که در دو طرف آن دو سکوی پهن با سنگ ساخته شده است.

از اره های سردر، با کاشی پوشیده شده اند و بقیه سر در با گچ پوشیده شده است. در قسمت میانی سر در و بالای در، کتیبه ای به خط ثلث جلی به قلم علی رضا عباسی- نقاش معروف- در کاشی معرق نوشته شده است. بالای کتیبه در وسط سر در، پنجره مشبک بزرگی از کاشی معرق نوشته شده است. بالای کتیبه، در وسط سردر، پنجره مشبک بزرگی از کاشی معرق دورو قرار دارد نظیر آن را در دیوار شمالی نیز کار گذاشته اند. یکی از پنجره ها به خیابان شهدا و دیگری به حیاط شهربانی کنونی گشوده می شود. امروزه سر در عالی قاپو و حیاط و ساختمان های شمالی آن، از محل اداره شهربانی قزوین است.

عمارت چهل ستون

این بنای تاریخی که یادگاری از دوران صفویه است، در وسط یک باغ قرار گرفته است. این بنا در دو طبقه ساخته شده و تالار بزرگی دارد و در روزگار رونق، دارای درهای خاتم کاری، راهروهایی با تزئینات نقاشی، کاشی کاری و طلا کاری جالب بوده است که به مرور زمان، این تزئینات از بین رفته و یا زیبایی اولیه خود را از دست داده است.

قطعه های تاریخی

در نقاط مختلف استان قزوین، قلعه های متعددی وجود دارد که برجسته ترین آن ها قلعه الموت است که با جنبش سیاسی و دینی حسن صباح ارتباط مستقیم دارد. در زیر، به معرفی مهم ترین قلعه های محدوده استان قزوین می پردازیم:

قلعه الموت

این قلعه بر فراز کوهی است که اطراف آن را پرتگاه های عظیم بریدگی های شگفت فرا گرفته است. این کوه از نرمه گردن ‌(میان نرمه لات و گمارود) شروع شده و به طرف مغرب ادامه پیدا کرده است. صخره های پیرامون قلعه که رنگ سرخ و خاکستری دارند، در جهت شمال شرقی به جنوب غربی کشیده شده اند. پیرامون دژ از هر چهار سو پرتگاه است و تنها راه دسترسی به آن راه بسیار باریکی است که در جانب شمال آن قرار دارد.

قلعه الموت را مردم محل «قلعه حسن» می نامند. این قلعه از دو بخش غربی و شرقی تشکیل شده است. هر بخش به دو بخش: قلعه پایین و قلعه بالا تقسیم شده است که در اصطلاح محلی، آن ها را «جورقلا» و «پیازقلا» می نامند. طول قلعه حدود 120 متر و عرض آن در نقاط مختلف بین 10 تا 35 متر متغیر است.

دیوار شرقی قلعه بالا یا قلعه بزرگ که از سنگ و ملاط گچ ساخته شده است، کم تر از سایر قسمت ها آسیب دیده است. طول آن حدود 10 متر و ارتفاع آن بین 4 تا 5 متر است. در طرف جنوب، در داخل صخره اتاقی کنده شده که محل نگهبانی بوده است. در جانب شمال غربی قلعه بالا نیز دو اتاق به داخل در داخل سنگ کوه کنده اند. در اتاق اول، چاله آب کوچکی قرار دارد که اگر آب آن را کاملا تخلیه بکنند، داشته باشد. در پای این اتاق، دیوار شمالی قلعه به طول 12 متر و پنهای 1 دارد. در جانب جنوب غربی این قسمت، قلعه پایین تر واقع شده است و پرتگاه مخوفی دارد. در جانب جنوب غربی این قسمت قلعه، حوضی به طول 8 متر و عرض 5 متر در سنگ کنده اند که هنوز هم بر اثر بارندگی های زمستان و بهار پر از آب می شود. در کنج جنوب غربی این حوض، درخت تاک کهن سالی که هم چنان سبز و شاداب است، جلب توجه می کند. اهالی محل معتقدند که آن را «حسن صباح» کاشته است. این قسمت از قلعه، به احتمال زیاد همان محلی است که حسن صباح مدت 35 سال در آن اقامت داشته و پیروان خود را رهبری می نموده است.

نوع فایل: word

سایز:24.4 KB

تعداد صفحه: 35خرید فایللینک منبع :بناها و یادمان های تاریخی

یادمان - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد https://fa.wikipedia.org/wiki/یادمان‎Cached Similarبه طور خاص‌تر، بناهایی که در زمان‌های گذشته ساخته شده‌اند و به‌مرور زمان ارزش تاریخی پیدا کرده‌اند یادمان نامیده می‌شوند و می‌توان به گونه‌های زیر اشاره کرد: «یادمان ... آشنایی با روز جهانی بناها و یادمان‌های تاریخی - همشهری hamshahrionline.ir/details/148492‎Cached Similar15 ا کتبر 2011 ... همشهری آنلاین: 18 آوریل برابر با 29 فروردین به عنوان روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی نام‌گذاری شده است. تحقیق بناها و یادمان های تاریخی استان قزوین - فایل لیستینگ listingf.blogsky.com/.../تحقیق-بناها-و-یادمان-های-تاریخی-استان-قزوین‎Cached8 آگوست 2016 ... تحقیق بناها و یادمان های تاریخی استان قزوین در 36 صفحه ورد کامل و عالی برای انجام مطالعات یا پروژه های معماری و مرتبط به آن می باشد که شامل بخش ... دسته‌بندی بنا و یادمان های تاریخی اصفهان - بانوی شرقی gheddis.blogsky.com/category/cat-8‎Cached Similarبرج های کبوتر خانه : ساختمانهای گلی بلند به اشکال مکعبی و عموما مدور که در باغها و مزارع بنا می شده که هم از نظر هنر معماری قابل توجا است هم به خاطر اسکان چند صد تا ... بناها و یادمان های تاریخی - دانلود مقاله و پروژه - فایل ناب maghale.filenab.com/product-63874-takgikg.aspx‎Cachedبناها و یادمان های تاریخی بناها ی تاریخی کاخ ها عمارت ها سر در عالی قاپو حیاط نادری عمارت چهل ستون دوران صفویه قطعه های تاریخی قلعه الموت حسن صباح تحقیق جزوه مقاله ... روز جهانی بناها و یادمان های تاریخی در استان البرز برگزار می شود ... 128askari.parsiblog.com/.../روز+جهانی+بناها+و+یادمان+های+تاریخی+در+استان+البرز+برگزار+می+شود/‎Cached16 آوریل 2016 ... به مناسبت «روز جهانی بناها و یادمان ‌های تاریخی» کانون بسیج اساتید دانشگاه پیام نور استان البرز با همکاری حلقه علمی میراث فرهنگی و گردشگری ... نتایج جستجو برای آشنایی با روز جهانی بناها و یادمان های تاریخی | خبر ... khabarfarsi.com/search?...آشنایی%20با%20روز%20جهانی%20بناها%20و%20یادمان%20های%20تاریخی... جهانی کاخ گلستان را از دیگر برنامه های روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی عنوان کرد و گفت: این برنامه با ... آشنایی با میراث فرهنگی پایتخت را از نزدیک تجربه کنند ... بزرگداشت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی در تخت جمشید > سازمان ... www.ichto.ir/Home/اخبار/ID/11340‎Cached18 آوریل 2016 ... 29 فروردین ماه، همزمان با روز جهانی " بناها، یادمان ها و محوطه های تاریخی" موقعیتی را فراهم می آورد که آگاهیهای عمومی در باب تنوع میراث فرهنگی، فرصت ها ... مقاله بناها و یادمان های تاریخی - کاخ ها و عمارات - اطلاعات عمومی - لاین بلاگ sevmali.lineblog.ir/post/232 15 آگوست 2016 ... مقاله بناها و یادمان های تاریخی - کاخ ها و عمارات - - اطلاعات عمومی. بناهای ماندگار - یادمانهای مرمتی ( قطعنامه ها و منشورها ) marmatgostartoranj.blogfa.com/post/21‎Cached Similarمقدمه : مساله آثار و ابنیه تاریخی و چگونگی رویارویی و برخورد با آنها ، چه به عنوان یادمان تاریخی و چه به عنوان مجموعه ها و بافت های تاریخی معنا دهنده یادمان ها ، از سالها پیش ...
برچسب‌ها: بناها، یادمان، تاریخی