X
تبلیغات
زولا

دانلود انواع فایل

مقاله تحقیق پروژه دانش آموزی و دانشجویی

یکشنبه 21 آذر 1395 ساعت 17:30

تحقیق ضمان عاقله

شرح و نقد و بررسی قوانین و مقررات به منظور دقت بیشتر در تفضیل و تکمیل آنها و رفع نواقص و اصطلاحات امری ضروری می‌باشد.

بدیهی است باید مورد عنایت و توجه دانشکده‌های حقوق و اساتید قرار گیرد چون یکی از منابع نظامی حقوقی هر کشور عقاید دانشمندان حقوق آن کشور است گرچه تاثیر دکترین در نظامهای حقوقی قابل توجه نیست و به راحتی مورد توجه قانونگزاران و کارگزاران قرار نمی‌گیرد. اما گذشت زمان متصدیان امر را وا‌می‌دارد برای پیشرفت و تکامل جامعه به نظریات و تحقیقات علمای حقوق جامعه عمل بپوشانند.

با در نظر گرفتن این واقعیت که تحولات ناشی از انقلاب اسلامی و حاکم شدن این نظر که همه قوانین و مقررات می‌بایست بر پایه موازین اسلامی وضع شود بر کسی پوشیده نیست نوعی سیستم فضایی جدید بوجود آمده است خصوصاً در حقوق کیفری بسیاری قوانین عوض شده و یا نسخ گشته است و قوانین جدیدی که ریشه در فکر اسلامی و فقه شیعه دارد ایجاد شده است.

یک سلسله مسایل حقوقی در قانون مجازات اسلامی تصویب شد وبرای اجراء به محاکم فرستاده شده است که برای بسیاری از حقوقدانان و جامعه تازگی داشته است در بعضی موارد با موجی از اعتراضات مواجه شده است و سوالات انبوهی را در ذهن بوجود آورده است اولین مشکلی که در اذهان عمومی ایجاد کرده است کیفیت اجرای آن است و آیا اصولاً در جامعه امروزی قابلیت اجرا را دارد یانه؟ قوانین فراوانی وجود دارد که هنوز جواب قاطع و روشن به این سوالات داده نشده است از جمله قسامه، و ناهمگون موارد دیات با متقضیان زمان و ضمان عاقله و...

با توجه به این مقدمه کوتاه باید اذعان داشت که جامعه کنونی ما اقتصادی نوین از دکترین حقوق اسلامی را دارد که نمی‌توان به آسانی از کنارش گذشت و اهمیت آن زمانی بیشتر می‌شود که قانونگزاران ناچار باشند مبانی حقوقی خود را در وضع قوانین در چارچوب مذهب خاصی طرح‌ریزی کنند و عدول از آن و وضع خودسرانه قوانین را نامشروع بدانند و جامعه پذیرای چنین قوانین نباشد. مشکل زمانی بیشتر به چشم می‌آید که در طول قرنها این قوانین در جامعه جامع عمل نپوشیده و فقط در کتابها و حجرات مدارس علمی مورد بررسی قرار می‌گرفت و مشکل تر از آن است که علماء بخواهند همان دستورات اسلامی را به شکل ترجمه به صورت قانون در‌آورند و برای اجرا به محاکم بفرستند و بخواهند بواسطه همان قوانین جامعه فعلی را اداره کنند غافل از شرایط زمانی و مکانی بسیاری از این قوانین و دستورات را موضوعاً از قابلیت اجراء خارج کرده است و جزء قوانین گذشته با شرایط خاص آن زمان بوده است و امروزه قابلیت اجرا را ندارد به عنوان مثال در کتابهای فقهی با بحث عتق رقبه مواجه می‌شویم که دستورات و احکام شرعی زیادی را به خود اختصاص داده از جمله کیفیت برخورد با رقبه و شرایط به ملک در‌آوردن و آزادی رقبه... و قوانین خاص ذمه و فرزند آن و احکام ازدواج با امه که هنوز هم در رساله‌های علمیه‌ به عنوان کفاره روزه قضا و مسایل دیگر بحث عتق رقبه بیان می‌شود که البته امروزه این مطلب بطورکلی وجود ندارد و در بلاد مختلف یکسان نبوده است حتی در آن زمان نیز در ایران چیزی به نام برده‌داری و بردگی نبوده است تا چه رسد امروزه که در جامعه اسلامی چنین مطلبی نیست.

یکی از مسایل مهمی که در قانون مجازات اسلامی مطرح گردیده است و بعد از انقلاب تصویب شده است ضمان عاقله است.

این مساله گرچه زمان پیامبر (ص) و در جامعه عرب قابل اجراء بوده است ولی تاکنون در جامعه ما با این که در قانون مجازات اسلامی آمده است عمل نشده است و در محاکم دیده نشد که کسی یا کسانی به عنوان ضمان عاقله محکوم به پرداخت دیده شده باشد. و بدواً اینطور به نظر می‌رسد که با مقتضیات زمان هماهنگ نمی‌باشد.

آنچه ما در این تحقیق درصدد آن هستیم بررسی کیفیت تقنین و علت آن در دین مبین اسلام و اینکه آیا در جامعه کنونی ما قابل اجرا است؟ و همین طور در مورد نقد و بررسی این قانون می‌باشد.

فهرست مطالب

- مقدمه

2- گفتار اول

سابقه تاریخی ضمان عاقله

3- گفتار دوم: جایگاه ضمان‌ عاقله در اسلام

4- گفتار سوم: معنای ضمان عاقله

بخش اول : ماهیت ضمان

بخش دوم: معنای عاقله

5- گفتار چهارم: مسئولیت عاقله

فصل اول: ضمان در انواع قتل

فصل دوم : تفاوت حکم تکلیفی و وضعی

فصل سوم: ضمان عاقله حکم وضعی است یا تلکیفی ؟

6- گفتار پنجم:عاقله‌به چه کسانی می‌گویند؟

7- گفتار ششم: آیا در غاقله غنی معتبر است؟

فصل اول: مقدار توزیع دیه

فصل دوم : مسئولیت عاقله در جراحتها

- گفتار هفتم: اصل شخصی بودن مجازاتها

9-گفتار هشتم:علت تحمیل دیه برعاقله

10- گفتار نهم: نظرات فقها

11- گفتاردهم:آیا ضمان عاقله امروزه قابل اجرا می‌باشد. یا نه؟

12- منابع و مآخذخرید فایللینک منبع :تحقیق ضمان عاقله

مقاله در مورد ضمان عاقله - دانلود مقاله mag-iran.com/مقاله-در-مورد-ضمان-عاقله.htm‎Cached Similarضمان عاقله. فهرست مطالب ۱- مقدمه ۲- گفتار اول سابقه تاریخی ضمان عاقله ۳- گفتار دوم: جایگاه ضمان‌ عاقله در اسلام. ۴- گفتار سوم: معنای ضمان عاقله بخش اول : ماهیت ضمان مقاله ضمان عاقله - تحقیق و پروژه و پایان نامه و مقاله دانشجویی bankmaghaleh.ir/مقاله-ضمان-عاقله/‎Cachedعنوان : مقاله ضمان عاقله. تعداد صفحات : ۳۵. نوع فایل : ورد و قابل ویرایش. چکیده. یکی از مسایل مهمی که در قانون مجازات اسلامی مطرح گردیده است و بعد از انقلاب تصویب ... دانلود رایگان مقاله ضمان عاقله - epage.ir ایجاد و مدیریت وب سایت رایگان lawdownload.epage.ir/.../module.news_Page._TypeId.1_Start.270_Action.NewsBodyView_NewsId.642.html‎Cached17 نوامبر 2016 ... Translate this page Nov 9, 2015 - دانلود پایان نامه در مورد ضمان در حقوق ایران. ..... بررسی تاریخی ضمان عاقله و ارزیابی آن در نظام حقوقی معاصر. دانلود رایگان تحقیق ضمان عاقله lawdownload.epage.ir/.../module.news_Page._TypeId.1_Start.270_Action.NewsBodyView_NewsId.641.html‎Cached17 نوامبر 2016 ... پروژه تحقیق مقاله فارسی - دانلود رایگان مقاله عقد ضمان دانلود مقاله در مورد ضمان .... 6- ضمان عاقله در ایران دانلود از اسپید فایل - تحقیق در مورد ضمان در ... مقاله ضمان عاقله - دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی bankmaghale.ir/مقاله-ضمان-عاقله/‎Cachedمقاله ضمان عاقله مربوطه به صورت فایل ورد word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۳۵ صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله ضمان عاقله نمایش داده می ... تحقیق ضمان عاقله - پایان نامه - فایل ناب payannameh.filenab.com/product-50496-aa.aspx تحقیق ضمان عاقله دسته: فقه و حقوق اسلامی بازدید: 80 بار فرمت فایل: doc حجم فایل : 27 کیلوبایت تعداد صفحات فایل: 32. شرح و نقد و بررسی قوانین و مقررات به ... تحقیق ضمان عاقله - شاپ ایرانی | مرکز خرید و فروش فایل های قابل دانلود shopirani.ir/product/5965/تحقیق-ضمان-عاقله‎Cachedفهرست مطالب مقدمه : 1 گفتار اول(سابقه تاریخی ضمان عاقله) 3 گفتار دوم( جایگاه ضمان عاقله در اسلام) 6 گفتار سوم(معنای ضمان عاقله) 8 گفتار چهارم(مسئولیت عاقله ) ... مقاله ضمان عاقله - بانک مقالات فارسی papersky.ir/download/tag/مقاله-ضمان-عاقله/‎Cachedدانلود تحقیق ضمان عاقله مقاله ضمان عاقله ضمان عاقله در حقوق مدنی ضمان عاقله چیست؟ ضمان عاقله در ایران حکم ضمان عاقله بررسی فقهی و حقوقی عاقله دانلود تحقیق ضمان ... تحقیق در مورد ضمان عاقله - دانلود مطالب علمی docs.blogsky.com/1395/06/28/post-66393/‎Cached18 سپتامبر 2016 ... تحقیق در مورد ضمان عاقله. لینک پرداخت و دانلود *پایین مطلب * فرمت فایل :Word ( قابل ویرایش و آماده پرینت ) تعداد صفحه50 فهرست مطالب 1- مقدمه ... SID.ir | پژوهشی در ضمان عاقله (عنوان عربی: بحث عن ضمان العاقلة) fa.journals.sid.ir/ViewPaper.aspx?id=114431‎Cached Similarدانلود رایگان متن کامل مقاله علمی پژوهشی پژوهشی در ضمان عاقله (عنوان عربی: بحث ... عنوان نشریه: پژوهش های فقه و حقوق اسلامی (فقه و مبانی حقوق اسلامی) : بهار 1388 ...
برچسب‌ها: تحقیق، ضمان، عاقله