دانلود انواع فایل

مقاله تحقیق پروژه دانش آموزی و دانشجویی

یکشنبه 21 آذر 1395 ساعت 17:46

مسائل حقوقی پناهندگان در ایران

بعد از جنگ بین‌المللی دوم مساله «پناهندگی» یکی از مسائل مهم اجتماعی و سیاسی بین‌المللی شد و روز به روز ابعاد گسترده‌تری به خود گرفت.

هر کس که بنا به دلایل نژادی یا مذهبی یا ملیتی یا عضویت در گروه‌های سیاسی یا اجتماعی جان و یا حقوق بنیادین خود را در مخاطره بیند، حق دارد به کشور دیگری پناه برد و این حق یعنی پناهندگی جزء حقوقی است که در اعلامیه جهانی حقوق بشر به رسمیت شناخته شده است. هر پناهنده علاوه بر‌ آن که طالب امنیت جانی است، باید بتواند احتیاجات اولیه خود و خانواده‌اش را مرتفع سازد و از این رو زیستن در کشوری با ثبات سیاسی بیشتر و استفاده از مزایای رفاهی آن، رویای هر پناهنده‌ای است.

اما اینکه پس از تحقق رویای پناهندگی، چه بر سر پناهنده و یا خانواده او می‌آید و با آنان چگونه رفتار خواهد شد، مساله‌ای است قابل تامل. مسلم است که به هر پناهنده، نانی و آبی داده خواهد شد و سقفی برای خوابیدن و امکان ادامه تحصیل برای فرزندان خانواده، یعنی همان اموری که روزی رویای شیرین پناهنده بود، اما بهای این رویا بسیار گران است. استحاله فرهنگی و گم کردن هویت قومی و اجتماعی، به دور ریختن عادات و رسومی که طی قرون محترم شمرده می‌شد، وداع با خاکی که ریشه در آن دارد ... جزئی از این بهاست.

پناهندگی برای کشورهای پناهنده‌پذیر نیز تولید مشکلات اقتصادی و اجتماعی فراوانی می‌کند. تحمل هزینه‌های مالی، اختلال در بازار کار داخلی، درگیری‌های سیاسی و ... نیز بهایی است که چنین کشورهایی می‌پردازند.

بهایی که هر پناهنده و یا هر دولتی می‌پردازد، باید آگاهانه باشد. یکی از طرق نیل به این آگاهی، گردآوری و تدوین و تفسیر قوانین ناظر بر پناهندگی در هر کشور است تا متقاضیان بتوانند با مطالعه آن، نمایی از آینده خود را ترسیم نمایند و از همین روز در کنوانسیون مربوط به وضع پناهندگان از دول متعاهد موکداً خواسته شده تا قوانین مربوط به پناهندگی را در کشور خود گردآوری و بررسی نماید و آنها را جهت ضبط در آرشیوی به دفتر کمیساریایی عالی پناهندگان در سازمان ملل متحد ارسال دارند.

لذا تحقیق حاضر نیز بر همین مبنا در دو بخش تقسیم شده است:

در بخش اول «نگاهی به مسائل حقوقی پناهندگان در ایران می‌پردازد»

و در بخش دوم «حمایت بین‌المللی از پناهندگان از دیدگاه کنوانسیون 1951 سازمان ملل متحد» مورد بررسی قرار می‌گیرد. امید است با توجه به ضیق وقت و کمبود منابع در زمینه حقوق

فهرست مطالب

مقدمه. 1

بخش اول

نگاهی به مسائل حقوقی پناهندگان در ایران

فصل اول.. 3

تاریخچه و منابع حقوقی پناهندگی.. 3

پناهندگی در اسلام. 4

سنت پناهندگی تا زمان مشروطیت.. 4

منابع حقوقی پناهندگی.. 5

فصل دوم.. 6

اعطای پناهندگی.. 6

علل پناهندگی.. 6

پناهندگان بدون تابعیت.. 7

تقاضای پناهندگی.. 7

مرجع رسیدگی به تقاضای پناهندگی.. 8

فصل سوم.. 9

ازدواج پناهندگان با ایرانیان.. 9

ازدواج مرد پناهنده با زن ایرانی.. 9

ازدواج زن پناهنده با مرد ایرانی.. 10

فصل چهارم.. 11

احوال شخصیه. 11

احوال شخصیه پناهندگان.. 11

احاله. 12

قواعد مربوط به حل تعارض قوانین.. 12

فصل پنجم.. 15

حق مراجعه به دادگاه‌ها15

نحوه دادرسی در ایران.. 15

تامینی که اتباع خارجی باید بدهند. 16

معافیت پناهندگان از دادن تامین.. 17

ترجمه اظهارات و اسناد در محاکم. 17

فصل ششم.. 18

اشتغال پناهندگان.. 18

شرایط صدور پروانه کار اتباع بیگانه. 19

اعتبار پروانه کار اتباع بیگانه. 20

ضمانت اجرای عدم رعایت مقررات مربوط به پروانه کار. 20

پناهندگان شاغل در ادارات دولتی.. 21

شمول مقررات قانون کار نسبت به پناهندگان.. 21

فصل هفتم.. 23

تحصیل تابعیت.. 23

معافیت از شرط اقامت.. 23

درخواست تابعیت و نحوه اعطای آن.. 24

تاثیر تحصیل تابعیت ایران.. 25

فصل هشتم.. 26

فوت پناهنده. 26

فوت پناهنده در ایران.. 26

ترکه پناهندگان.. 27

علت مهر و موم ترکه. 28

تصفیه ترکه. 28

بخش دوم

حمایت بین‌المللی از پناهندگان از دیدگاه کنوانسیون 1951 سازمان ملل متحد

فصل اول.. 31

حمایت بین‌المللی پناهندگان و نقش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد. 31

پناهنده کیست؟. 31

فصل دوم.. 41

کنوانسیون 1951 پناهندگان.. 41

منابع و ماخذ:50خرید فایللینک منبع :مسائل حقوقی پناهندگان در ایران

مسائل حقوقی پناهندگان در ایران - دانلود مقاله و پروژه - فایل ناب maghale2020.filenab.com/product-50539-aa.aspx‎Cachedمسائل حقوقی پناهندگان در ایران دسته: فقه و حقوق اسلامی بازدید: 5 بار فرمت فایل: doc حجم فایل: 65 کیلوبایت تعداد صفحات فایل: 65. پناهندگی برای کشورهای ... مسائل حقوقی پناهندگان در ایران - رسانه ی خبری وبلاگی akskhaneh.rasanetv.ir/weblog/page-896552.html‎Cachedمسائل حقوقی پناهندگان در ایران دسته: فقه و حقوق اسلامی بازدید: 55 بار. مسائل حقوقی پناهندگان در ایران - بازگشت به صفحه اصلی وبلاگ مقاله ... proje202020.rozblog.com/.../مسائل-حقوقی-پناهندگان-در-ایران.html‎Cached20 ژوئن 2016 ... مسائل حقوقی پناهندگان در ایران دسته: فقه و حقوق اسلامی بازدید: 1 بارفرمت فایل: doc حجم فایل: 65 کیلوبایت تعداد صفحات فایل: 65 پناهندگی ... مسائل حقوقی پناهندگان در ایران - دانلود پروژه و مقاله - رز بلاگ - متفاوت ... nabproje.rozblog.com/.../-مسائل-حقوقی-پناهندگان-در-ایران-.html‎Cachedمسائل حقوقی پناهندگان در ایران دسته: فقه و حقوق اسلامی بازدید: 3 بارفرمت فایل: doc حجم فایل: 65 کیلوبایت تعداد صفحات فایل: 65 پناهندگی برای کشورهای…, ... مسائل حقوقی پناهندگان در ایران - خورشید پارس www.sunpersia.ir/post/920/مسائل-حقوقی-پناهندگان-در-ایران.html مسائل حقوقی پناهندگان در ایران,خورشید پارس - آموزش راه های افزایش بازدید و کسب درآمد از اینترنت مطالب زیبا و جذاب. حقوق پناهندگان در اسناد بین المللی - پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت www.hawzah.net/fa/Article/.../حقوق-پناهندگان-در-اسناد-بین-المللی‎Cachedاین نوشتار با عنایت به اسناد بین المللی راجع به حقوق پناهندگان، حقوق و وظایف پناه جویان را ..... آیین نامه پناهندگان در ایران: طبق مصوبه هیات وزیران در 25/9/1342 بنابه ... و منافع ملی خود با پناهندگان برخورد نموده و گاهی مسائل حقوقی تحت الشعاع مسائل ... بررسی وضع حقوقی پناهندگان در حقوق موضوعه ایران و مطالعه تطبیقی آن www.hawzah.net/.../بررسی-وضع-حقوقی-پناهندگان-در-حقوق-موضوعه-ایران-و-مطالعه-تطبیقی-آن‎Cached Similarدربخش دوم، حقوق و تکالیف پناهندگان در ایران و مسائل حقوق خاص آنان مورد مطالعه و تحلیل قرار می گیرد. نهایتا" در بخش سوم، پناهندگی در فقه اسلامی مورد بررسی واقع ... اطلاعات کتاب : حقوق پناهندگان (نگاهی به مسائل حقوقی پناهندگان در ایران) vista.ir/.../حقوق-پناهندگان-(نگاهی-به-مسائل-حقوقی-پناهندگان-در-ایران)‎Cachedپدیدآورندگان : نویسنده: شیرین عبادی موضوع : پناهندگان - قوانین و مقررات - ایران ناشر : گنج دانش محل نشر : تهران قطع : وزیری نوع کتاب : تالیف زبان اصلی : فارسی ... www.muhajer.com - حقوق اتباع خارجی در ایران www.muhajer.com/...و-حقوق/1021-حقوق-اتباع-خارجی-در-ایران.html‎Cached Similarدولت‌ها تصمیم گرفتند برخی از حقوق شهروندان خود را برای مهاجران و پناهندگان ... با توجه به مسائل فوق، می‌توان به بررسی دقیق‌تر حقوق اتباع خارجی در ایران پرداخت. پناهندگی در حقوق بین الملل اسلام - حقوق بین الملل عمومی علامه طباطبایی yaserziaee.blogfa.com/post-61.aspx‎Cachedمسئله پناهندگان امروزه نیز همچنان یکی از مسائل جاری بین المللی است که نیازمند رسیدگی و بررسی می باشد. ایران نیز بعنوان یکی از کشورهای عضو کنوانسیون 1951، ...